Organ Bağışı Haftası

Organ bağışı farkındalığına ses getirmek adına 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası’nda DÜYADER Yaşlı Bakım Koordinatörlüğü’nde düzenlenen seminerde SEYEV Yönetim Kurulu Başkanı Seda YEKELER ve Gürgan Clinic sahibi Timur GÜRGAN organ bağışının önemini hakkında bilgi verdiler ve davetlilerin sorularını cevapladılar. Sosyal Sorumluluk Projelerine büyük önem veren Seda YEKELER ve SEYEV Gönüllüleri organ bağışına destek hakkında kısa bir farkındalık videosu da yayınladılar.

Organ Bağışı Nedir? Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. Organ bağışı; 1- Sağlık Müdürlüklerinde, 2- Hastanelerde, 3- Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında), 4- Organ nakli yapan merkezlerde, 5- Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir.

Yasal dayanağı

Türkiye’de 1980 tarih ve 2240 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğin, iki tanık önünde, sözlü olarak yapılması, genişletilmiş gönüllülük ve ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterlidir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak “Doku ve Organ Bağış Belgesi’’ alınabilir. Bu belge, genellikle nüfus kimlik cüzdanı yanında taşınarak, herhangi bir kaza durumunda doktorların, gerekli organları kurtarması sağlanmakta.