1982 yılında Ankara’da banka memuresi bir anne ile asker bir babanın ilk kızları olarak dünyaya geldim. Ailemin iş hayatı nedeniyle ilk ve ortaöğretim eğitimini farklı illerde gördükten sonra, hayatımın yönünü değiştirecek önemli adımı atarak Anamur Süper Lisesi Yabancı Dil Bölümü’ne  kaydoldum. Bilkent Üniversitesi İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra hukuk tercümesi alanına yönlendim. Hem yazılı hem sözlü olarak uzmanlaştığım bu alanda pek çok kitap çevirisi yaptım.

Kısa bir süre Türkiye Müteahhitler Birliği ve Ankara Barosu gibi kurumlarda görev yaptım. Üniversite yıllarında gördüğüm İngilizce dil bilgisi eğitimi nedeniyle içimde başlayan ve bir türlü durmak bilmeyen öğretme arzusu tercüman kimliğime ağır bastı. 2007 yılında yabancı dil öğrenmek isteyenlere etkili bir biçimde yardımcı olmak amacıyla yola çıktığım SY Language And Culture dil akademisini kurdum. Kişiye özel metot uygulayarak, dili kültürüyle birlikte öğretmeyi hedeflediğimiz akademimiz, bugün de “dil edinme” konusunda istekli olanları ağırlamaya devam ediyor.

Disleksi çocukların yabancı dil öğrenimi üzerine yazdığım tezden sonra bu alanda yaptığım çalışmaları geliştirerek bu çocukların yabancı dil edinimine katkı sağlamayı sürdürüyorum. Dil konusundaki yetersizliğin hayatın her alanında eksikliğe neden olabileceği inancıyla sağlık sektöründe çalışanlar için de çalışmalar yapıyorum. Amacım, sağlık çalışanlarının İngilizce tıp metinlerini, herhangi bir tercümana ihtiyaç duymadan, daha iyi anlamalarını ve kendi makalelerini yazmalarını sağlamak.

Yıllarca sadece bir ders gibi önümüze konan yabancı dilin öğrenilecek değil, edinilecek bir unsur olduğuna ve kişinin dünyaya açılmasına büyük katkı sağladığına inanıyorum. Bu konuda yaptığım çalışmalar sonucunda yazdığım YEK Metot sistemi ile İngilizce ve Fransızca akademik eğitimler veriyorum. Seda  Yekeler Eğitim Vakfı’nın (SEYEV) kurucu başkanı olarak, Türkiye’nin yabancı dil ediniminde ciddi bir reform yapması gerektiğine inanarak, insanımızı ‘’Anlıyorum ama Konuşamıyorum’’ derdinden kurtarmaya yönelik çalışmalarla hem yabancı dil eğitmenlerine hem de iş insanlarına eğitimler ve seminerler düzenlemeye devam ediyorum.

‘’Dünyayı dünyanın konuştuğu dil ile takip ettiğinizde, görüş açınız uçsuz bucaksız olacaktır.’’

Seda Yekeler